20160605_103824_ADW pierwszy weekend czerwca (4-5.06) odbył się początek roku żeglarskiego Hufca Puck. Wzięło w nim udział 58 zuchów z 5 gromad i 40 harcerzy z 4 drużyn. W sobotę po południu zuchy bawiły się w zabawy morskie, opowiadające o trudach żeglugi, natomiast harcerze mieli bieg doskonalący umiejętności żeglarskie: klarowanie jachtu, pagajowanie, rzut kołem, pierwsza pomoc.

Wieczorem był wspólny kominek. Zaczął się od tradycyjnego „Płonie Ognisko”, a następnie odczytany został list z Legendą Żeglarska H. Sienkiewicza wcześniej znaleziony przez zuchy. Oczywiście nie zabrakło także wielu szant i zabaw. Wszystko skończyło się dużym kręgiem, który był przeżyciem dla nowo powstałej gromady i drużyny.

W niedzielę rano po spakowaniu się i opuszczeniu I L.O. w Pucku, w którym spaliśmy, udaliśmy się na poranną mszę, a potem na pływanie. Ponieważ wiatr był dość silny, harcerze musieli zmienić swoje plany co do pływania na puckach i wszyscy wraz z zuchami musieliśmy zmieścić się na drużynach i jachcie Halnym. Dzięki wsparciu komendanta Harcerskiego Ośrodka Morskiego w Pucku udało się również uruchomić dwie jednostki motorowe Ratownika i Szuwarka. W ten sposób każdy zuch i harcerz mógł spędzić 1,5 godziny na wodzie. Harcerze w szlifowali umiejętności żeglarskie, a zuchy tworzyły kolorowy żaglowiec, wiązały węzełki i wspinały się na wierze kościoła w puckiej Farze.

Biwak skończył się pyszną grochówką i apelem około godziny 15.

Takie wydarzenie nie odbyło by się bez wsparcia wielu osób:

  • dyrektora Liceum Ogólnokształcącego w Pucku im. Stefana Żeromskiego Piotra Czaji
  • komendant Harcerskiego Ośrodka Morskiego w Pucku hm. Sławomira Dębickiego
  • członków Harcerskiego Kręgu Morskiego Bryzg oraz 1 Wędrowniczej drużynie Harcerskiej „Nietykalni” współorganizatorów biwaku

Wszystkim bardzo dziękujemy za wsparcie i dobrą zabawę.

phm. Andrzej Żmijewski