W poniedziałek 15 lutego zakończył się trwający ponad tydzień Zlot Zaślubinowy Hufca Puck Związku Harcerstwa Polskiego. W tym roku, w związku z trawiącą sytuacją pandemiczną, w nowej formie realizowaliśmy zadania mające na celu przybliżenie wydarzeń z przed 101 lat na naszej Puckiej Ziemi.

Zuchy i harcerze nie mogli się wspólnie spotkać, jak co roku w wyznaczonej bazie, ale pojedynczo i w zastępach realizowali zadania podczas wędrówki po miejscach związanych z Aktem Zaślubin, ale też miejscami, w których przebywał gen. Józef Haller – tak szczególnie związany z harcerstwem, gdyż był jednym z pierwszych Przewodniczących Związku Harcerstwa Polskiego.

Harcerze (10-17 lat) rozwiązywali krzyżówki, przygotowywali nowoczesne wersje pierścienia zaślubinowego, czy też kręcili film, jak tamte wydarzenia wyglądały by w dzisiejszych czasach.

Zuchy (6-10 lat) przygotowywały wieniec zaślubionowy, który był sumą prac każdego członka gromady zuchowej.

10 lutego odbyliśmy wspólny apel o godzinie 16:00 przy Słupku Zaślubinowym w Puckim Porcie. Po złożeniu raportu przez drużynowych został uroczyście odśpiewany hymn.

Całość zakończyła się uroczystym kominkiem, podczas którego hm. Aleksandra Górecka przypomniała historię od rozbiorów do Aktu Zaślubin, drużyny miała okazję pochwalić się osiągnieciami z wykonanych zadań. Również członkowie hufca mogli też wspólnie pośpiewać, a przede wszystkim wspólnie się zobaczyć.

Choć wszystkim nam bardzo brakuje bezpośredniego kontaktu, to dzięki nowoczesnym  technologiom zuchy, harcerze i instruktorzy z Hufca Puck ZHP mogli znów razem świętować Zaślubiny Polski z Morzem.

phm. Andrzej Żmijewski