W dniach 08-10.02.2014 odbył się Zlot Zaślubinowy drużyn harcerskich i gromad zuchy naszego hufca. Wszystko po to by jak najlepiej przygotować się do obchodów 94 rocznicy Zaślubin Polski z Morzem.
W sobotę po południu harcerze spotkali się w szkole podstawowej im. Mariusza Zaruskiego w Pucku.

Po zakwaterowaniu drużyn w salach zlot rozpoczął się apelem na którym zameldowały się:
Apel początkowy

–  32 GDH im. gen. J. Hallera
–  43 DH „Sokoły”
–  45 DH „Tuptaki”
–  47 DH „Zdobywcy”

po czym wszyscy podzielili się na patrole. Patrole wymyśliły swój okrzyk i nazwę oraz rozwiązywały pierwsze zadania, dzięki którym przybliżali wiedzę na temat aktu Zaślubin dokonanego przez gen. Józefa Hallera.

Zaslubiny - turniej kręgliNastępnie wszyscy z uśmiechem na twarzy poszli na turniej kręgli o puchar komendanta hufca do MOKSiR Puck, podczas którego każdy mógł poćwiczyć swoje umiejętności w pchaniu kulą. W sportowej rywalizacji wygrała w kategorii indywidualnej Martyna Lessnau, a kategorii drużynowej 32 GDH z Pucka zdobywając puchar.

Po zawodach udali się do miejsca zakwaterowania, gdzie po kolacji odbył się w patrolach konkurs „Jak to melodia”, w którym mogliśmy się wykazać znajomością piosenek harcerskich i patriotycznych z okresu odzyskania przez Polskę Niepodległości oraz powstania harcerstwa.

Wieczór zakończył się kręgiem i modlitwą harcerską.

Odbicie depeszyJednak jeszcze tego dnia odbyła się gra dla wszystkich wędrowników oraz harcerzy 15+. Musieli oni odbić depeszę. Po godzinnych poszukiwaniach dywersantów udało się zdobyć przesyłkę ze sztabu generała, w której były przekazane ulotki informujące o przybyciu generała na wybrzeże. W rolę dywersantów wcielili się druhna Ela Kulas oraz druhowie Michał Dumania, Maciej Kreft i Andrzej Żmijewski. Wszyscy z uśmiechem na ustach po dobrze udanej akcji udaliśmy się do szkoły na spoczynek.

W niedzielę obudziliśmy się o 7.00, aby po rozgrzewce i śniadaniu udać się na mszę św. po Fary w Pucku.

Punkt na bieguZaraz po mszy odbył się apel, na którym patrole dostały odbitą depeszę i pakiet startowy na bieg. Który rozpoczął się zaraz po apelu. Harcerze odwiedzili na nim miejsce związane z przybyciem gen. Józefa Hallera do Pucka i z uroczystościami zaślubin. Tam mogli zarówno wykazać się wiedzą na temat uroczystości: jej przygotowań, przebiegu oraz osób z nią związanych, jak i wykazać się sprawnością fizyczną i pomysłowością.

Bieg zuchowy na Zlocie ZaślubinowymW południe dołączyły zlotu 4 gromady zuchowe:

– 1 GZ „Przyjaciele Simbada”
– 5 GZ „Nadmorskie Słoneczka”
– 7 GZ „Leśne Skrzaty”
– 8 GZ „Wesołe Krasnoludki

które tuż po obiedzie miały swój bieg, podczas którego zdobywały wiedzę o gen. Hallerze i uroczystości zaślubin.
Harcerze w tym czasie realizowali zadania na odznakę Halerczyk ZHP.

Uroczysty kominek zaślubinowyWieczorem po kolacji odbył się uroczysty kominek, na którym harcerze zaprezentowali scenki związane z zaślubinami oraz przybyciem gen. J. Hallera do Polski i do Pucka, śpiewaliśmy i bawili.

W poniedziałek harcerze i zuchy odwiedzili Muzeum Ziemi Puckiej, a następnie uczestniczyli we mszy świętej oraz uroczystościach upamiętniających zaślubiny polski z morzem, podczas których helikopter Marynarki Wojennej RP złożył uroczysty wieniec w wodach Zatoki Puckiej.

Po uroczystościach miejskich odbyło się uroczyste hufcowe. Z rąk druhny komendantki chorągwi hm. Hanna Piotrowska i skarbnik hm. Bogdan Mierzejewski krzyże „Za Zasługi dla ZHP” otrzymali:

Złoty:Przyznanie Krzyża Za Zasługi ZHP
– hm. Bernadeta NOWAK
– hm. Małgorzata NOWAK

Srebrny:
-hm. Roman MAZUROWSKI
-hm. Danuta TORLIŃSKA
-hm. Celina SCHULZ
-hm. Regina WIERZBA

Serdecznie gratulujemy otrzymanych odznaczeń.

pwd. Andrzej Żmijewski