W ostatni weekend (29-30.09.2023) Hufiec Puck ZHP miał swój Zlot podsumowujący 100-lecie harcerstwa na Ziemi Puckiej.

Przez ostatnie 3 lata harcerze uczestniczyli w różnych wydarzeniach, które miały przypomnieć nam wszystkim co się działo przez ostatnie 100 lat. Harcerze mieli okazję poznać historię lokalnych bohaterów, odwiedzali też miejsca w których działali harcerze na przestrzeni lat. Zlot przybliżył nam wszystkim historię hufca: od Zaślubin Polski z Morzem 1920, w których uczestniczył gen. Józef Haller (pierwszy przewodniczący Związku Harcerstwa Polskiego), poprzez zawiązanie się pierwszych drużyn w 1923 r., powstanie Hufca Puck w 1935 r. oraz Harcerskiego Ośrodka Morskiego w Pucku i powojenne losy harcerek i harcerzy, aż do dzisiejszych dni. Mieliśmy okazje odnaleźć stare kroniki, spotkać się z byłymi drużynowymi i instruktorami działającymi na naszych Ziemiach.

Podczas Zlotu Hufca podsumowywaliśmy zdobytą wiedzę, aby zdobyć odznakę 100-lecia Harcerstwa na Ziemi Puckiej.

Odznaka 100-lecia Harcerstwa na Ziemi Puckiej

W piątek wieczorem zuchy uczestniczyły w grach i zabawach w Pucku. Harcerze podczas piątkowego biegu zgłębili wiedzę z historii harcerstwa na puckiej ziemi. Wieczorem wszyscy uczestniczyli w ognisku w Harcerskim Ośrodku Morskim, przy którym pojawił się Aleksander Wiecki – pierwszy komendant hufca Puck (w którego wcielił się druh Andrzej).

W sobotę zaś zuchy miały w grę terenową na terenie Pucka. Harcerze odwiedzili miejsce pierwszych obozów puckich harcerzy w Rzucewie.

Po obiedzie całość podsumował uroczysty apel na rynku w Pucku, podczas którego mogliśmy przyznać zdobyte odznaki 100-lecia Harcerstwa na Ziemi Puckiej, ale także podziękować wszystkim naszym przyjaciołom, którzy nasz wspierają: władzom samorządowym, dyrektorom szkół oraz zaprzyjaźnionych instytucji.

Po apelu instruktorzy i goście przeszli do Harcerskiego Ośrodka Morskiego w Pucku, aby podczas drobnego poczęstunku wspólnie obejrzeć wystawę i powspominać działalność harcerstwa na Ziemi Puckiej.